31 شهریور 1390

تاسیس پژوهشکدۀ دماوند شناسی

از ابتدای تاسیس انجمن دوستداران کوه دماوند، دغدغۀ اصلی هیات موسس، انجام یک کار اساسی و ریشه ای در ارتباط با شناسایی عوامل مخرب کوه دماوند و راه های جلوگیری از آن بود. پس ازگفتگوهای مقدماتی، نخستین مبحث جدی، در کنار جشن روز جهانی کوهستان ( آذر 1389 در بابل )، با حضور آقای دکتر کهرم و 20 نفر از فعالین زیست محیطی و کوهنوردی، انجام پذیرفت.

مهم ترین دستاورد این جلسه توافق بر سر تشکیل کارگروه پژوهشی دماوند بود. تدارک برای تشکیل چنین جلسه ای و هماهنگی با کلیۀ مدعوین 5 ماه به طول انجامید، تا آنکه در30 اردیبهشت 1390، نخستین جلسۀ کارگروه پژوهشی دماوند، با حضور 65 نفر از اساتید و کارشناسان برجستۀ زیست محیطی و فعالین کوهنوردی، در دانشگاه پیام نور رینه برگزار گردید. طی 4 ساعت گفتگوی صریح و شفاف، دلایل اصلی شکل گیری چنین کارگروهی طرح و مورد بررسی قرارگرفت. در پایان جلسه، 15 نفر از شرکت کنندگان داوطلب شرکت مستقیم در جلسات کارگروه و فعالیت در کمیته های مربوطه شدند.

دومین جلسه 30 تیر 1390 در همان مکان برگزار گردید. در این جلسه ضمن تبیین ساختار حقوقی، توافق شد که 9 کمیتۀ تخصصی در زمینه های گوناگون شروع به فعالیت نمایند:

1- زمین شناسی و معادن  
2- پوشش گیاهی و مراتع
3- مردم شناسی و ارتباط با جوامع محلی 
4- تاریخ و فرهنگ
5- حفاظت آب و خاک
6- محیط زیست و توسعۀ پایدار  
7- کوهنوردی   
8- اکوتوریسم از نگاه زیست محیطی
9- اکولوژی دماوند

در زمان بسیار کوتاهی، کمیته ها با حضور اعضا، شروع به فعالیت نموده اند.

سومین جلسۀ کارگروه پژوهشی، در تاریخ 15 مهر 1390 در رینه برگزار خواهد شد. از اهداف این جلسه، جمعبندی فعالیت های انجام گرفته و در صورت لزوم انتشار آن است. دبیرخانۀ پژوهشکدۀ دماوندشناسی نیز در 17 تیر 1390، روز جشن ملی دماوند، در دانشگاه رینه رسما گشایش یافت و شروع به فعالیت نمود.

آرام آرام، با گام های کوچک، کار بزرگی شروع شده است. بدون تردید، بی حمایت و پشتیبانی شما علاقه مندان به دماوند، کار ما سرانجام نیکویی نخواهد یافت. منتظر همکاری شما در حوزه های گوناگون هستیم. از همکاری و همدلی بسیاری از تشکل های کوهنوردی، زیست محیطی و اساتید دانشگاه ها، به ویژه دانشگاه پیام نور رینه که تاکنون همیار ما بوده اند، کمال سپاسگزاری را داریم.

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "تاسیس پژوهشکدۀ دماوند شناسی"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "تاسیس پژوهشکدۀ دماوند شناسی"
دماوندکوه 1392/02/22
جناب آقای ابوالفضل زمانی
برای آگاهی از نحوه همکاری با پژوهشکده دماوندشناسی و کارگروه مردم شناسی، با دبیرخانه انجمن تماس حاصل فرمایید.
ابوالفضل زمانی 1392/02/21
با سلام حوزه تحقیقاتی من فرهنگ و گردشگری می باشد در صورت صلاحدید درخواست فعالیت در کارگروه مردم شناسی و ارتباط با جوامع محلی را دارم در صورت تمایل رزومه تحقیقی خود را ارسال می نمایم با سپاس