آفتاب یزد: با توجه به درج گزارشی با عنوان «قاطرها به جان دماوند افتاده‌اند» در روز دوشنبه 1 مرداد ماه 1397 در همین صفحه سازمان محیط زیست جوابیه‌ای را به دفتر روزنامه ارسال کرده که بدین شرح است:
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مازندران از مصوبات «کارگروه دماوند» برای حفاظت از بلندترین قله ایران خبر داد و گفت: اصلی‌ترین راهبرد که می‌تواند منجر به حفاظت پایدار منطقه شود، انتفاع جوامع محلی است.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران، در پی انتشار گزارشی درباره حضور دام اهلی و قاطرها در دماوند در روزنامه آفتاب یزد، با تقدیر از حساسیت و پیگیری این روزنامه گفت: «بنا به اهمیت اثر طبیعی و ملی دماوند و چالش‌های پیش روی آن اثر، با پیگیری‌های محیط زیست استان و تایید استاندار از سال گذشته کارگروه دماوند با ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران، متشکل از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط و سازمان‌های مردم‌نهاد، شروع به کار کرده و طی سه جلسه برگزار شده است.»
ابراهیمی کارنامی تصریح کرد: «باید اذعان کرد که دماوند دارای ظرفیت بالقوه طبیعی بالایی برای ایجاد اشتغال، تولید، اقتصاد مقاومتی و ارتقا رفاه و معیشت جوامع محلی و بومی است. به همین خاطر، اصلی‌ترین راهبرد که می‌تواند منجر به حفاظت پایدار منطقه شود، انتفاع جوامع محلی است. اگر اشتغال و درآمد پایدار را به مردم نوید دهیم، قطعا همکاری لازم را در حفاظت از این گنجینه منحصر به فرد طبیعی خواهند داشت.»
مدیریت یکپارچه
با استفاده از ظرفیت جوامع محلی
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: «اولین و مهم‌ترین موضوع، مدیریت یکپارچه دماوند است تا بتوان با استفاده از ظرفیت جوامع محلی و قانونی موجود، مدیریت یکپارچه را بر آن منطقه اعمال و از هر گونه موازی‌کاری پرهیز کرد. به خاطر مدیریت چندگانه فعلی قطعا اجرای مدیریت یکپارچه نیازمند زمان کافی و همکاری همه دستگاه‌های ذی‌ربط در سطح ملی و استانی است.» به گفته ابراهیمی کارنامی، دستگاه‌های اجرایی متعددی نظیر ادارات کار محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری، صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، فرمانداری،بخشداری و... در اجرای برنامه‌های مدیریتی آن منطقه نقش اساسی دارند.
تجدید ممیزی و مدیریت دام در مراتع
تا پایان سال جاری
ابراهیمی کارنامی با اشاره به موضوع دام‌های اهلی در کوهپایه دماوند خاطرنشان کرد: «یکی از مهم‌ترین چالش‌های منطقه، وجود دامدارانی است که دارای پروانه چرا هستند و حقوقی ارتزاقی برای آنها ایجاد شده است. به همین دلیل در کارگروه مقرر شد تا منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران (ساری)، با اولویت منطقه دماوند، نسبت به تجدید ممیزی و میدریت دام در مراتع، تا پایان سال جاری اقدام کند.»
مطالعات ظرفیت برد منطقه
برای گردشگری انجام می‌شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مازندران همچنین گردشگری بی‌ضابطه را یکی دیگر از تهدیدهای قله دماوند دانست و تصریح کرد: «موضوع گردشگری غیرمسئولانه و ناآگاهانه باعث تجمع حجم زیادی زباله ساماندهی‌نشده در منطقه می‌شود و از سوی دیگر زمینه ساخت و سازهای ناهمگون در شعاع دید و اثرگذار بر دماوند را فراهم می‌کند. حتی برخی کوهنوردان که به دانش زیست محیطی کافی نرسیده‌اند، بدون توجه به اثرات زیانبار فعالیت خود در منطقه، تعدد فتح دماوند را مایه مباهات تلقی می‌کنند.»
وی اضافه کرد: «در خصوص گردشگری بی‌ضابطه نیز مقرر شد، تمامی اردوها، مانورها و تورهای گردشگری با تایید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مدیریت شوند. همچنین مقرر شد فردی حقیقی یا حقوقی که اهلیت آن را سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تایید می‌کند، نسبت به تهیه طرح جامع و تعیین ظرفیت برد منطقه برای گردشگری اقدام کند و برای تمامی مراجعه‌کنندگان به منظور استفاده از منطقه، مطابق همین طرح اجازه ورود صادر شود.» به گفته این مقام مسئول، جاده‌های متعدد و غیرضرور نیز یکی از چالش‌های اصلی منطقه محسوب می‌شوند که زمینه هر گونه تخلف را فراهم می‌آورند، به همین دلیل مقرر شده که تمامی مسیرهای اضافی در منطقه بسته شوند و تمامی ورود خروج به منطقه تحت کنترل و نظارت باشند.
تمامی معادن به جز یکی تعطیل شده‌اند
ابراهیمی کارنامی ادامه داد: «فعالیت‌های معدنی نیز یکی دیگر از تهدیدات منطقه محسوب می‌شوند که حسب پیگیری‌های به عمل آمده، تمامی معادن به جز یک معدن، تعطیل شده‌اند. البته مقرر شد موضوع توقف فعالیت آن یک معدن هم از سوی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان، در شورای عالی معادن مطرح شود.»
وی تاکید کرد: «ایجاد حساسیت و هوشیارسازی اجتماعی در زمینه حفاظت و مدیریت اثر طبیعی و ملی دماوند همواره مدنظر سازمان حفاظت محیط زیست است. ایجاد زمینه مطالبه‌گری برای دوستداران طبیعت و سازمان‌های مردم‌نهاد موجب می‌شود عرصه‌های طبیعی، نظیر دماوند که بنا به هر دلیلی در معرض تعارضات انسانی قرار دارند و از طرفی دارای ظرفیت‌های اکولوژیکی و طبیعی خاصی نیز هستند، مورد توجه قرار گیرند.»

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "توضیح سازمان محیط زیست درمورد گزارش"قاطرهابه جان د"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :