22 اسفند 1394

رودخانه هراز را دریابید

رضا طاهری

به علت شکستگی دیواره چاه سپتیک یک رستوران در منطقه ی پلورجاده آمل-تهران، فاضلاب وارد رودخانه شده در حالیکه در پایین دست چندین پرورشگاه ماهی قزل آلا قرار دارد که فاضلاب مستقیماٌ وارد پرورشگاه شده است.

این رستوران حداقل پذیرای چند هزار نفر مسافر در شبانه روز می باشد(هر نیم ساعت حد اقل پنج اتوبوس در این مکان متوقف هستند) که عمده در آمد آن از محل استفاده از دستشویی است که در بیرون رستوران قرار دارد و از هر نفر حداقل 5000 ریال دریافت می شود.

اصلاٌ مشخص نیست به چه نیت و به چه علت باید چاه فاضلاب در کنار رودخانه آنهم در سراشیبی احداث شود.این واحد پذیرایی فعلا از طرف اداره محیط زیست شهرستان آمل بسته شده است.امیدواریم مسئولین برای فاضلاب های کلیه رستوران های جاده ای به خصوص آنهایی که در حریم رودخانه قرار دارند چاره ی اساسی بیندیشند.هر چند می شود از طرح های احداث جاده های سپتیگ(البته توسط کارشناسان امر احداث شده باشد) و همچنین با احداث دستگاه های تصویه و تبدیل فضولات به کمپوست و.... استفاده نمایند.

متاسفانه رودخانه هراز یکی از آلوده ترین رودخانه های کشور می باشد که در آن ماهی پرورش داده می شود و در پایین دست محصولات کشاورزی همراه با سم و کودهای شیمیایی مثل برنج، انواع میوه جات و سبزیجات و...به دست می آید که استفاده از آنها باعث انتقال انواع بیماری از جمله سرطان به مصرف کنندگان می شود و شمال کشور از نظر آمار سرطانی در کشور رتبه اول را دارد.

حکم جمع آوری تیکنر (دستگاه شستشوی شن و ماسه )، باسکول، سیلو و آزاد سازی سواحل رودخانه هراز یکی از بزرگترین معادن شن و ماسه کنار رودخانه هراز صادر شد.

صاحب این معدن حدود 5000 متر به حریم رودخانه هراز تجاوز نموده و دستگاه تیکنر خود را آلوده کرده است.

نیمه دوم سال 1378 پرونده شکایت از طرف اداره محیط زیست شهرستان آمل علیه صاحب این معدن در جریان بود که بالاخره در آذر ماه84 در دادگاه بدوی شهرستان آمل شعبه بازپرسی شعبه دو قرار مجرمیت برای صاحب معدن صادر شد. این حکم  مجدداٌ در شعبه دو کیفری تجدید نظر استان مورد بررسی قرار گرفت که حکم اولیه تایید شد.

با اینکه اداره محیط زیست آمل با ارسال ماشین آلات (از جمله جرثقیل) آماده ی جمع آوری دستگاه های معدن متخلف بود به دلایل نا مشخصی این حکم اجرایی نشد.

معلوم نیست چه قدرتی بالاتر از قوه قضاییه وجود دارد که احکام صادره اجرایی نمی شود . در صورتیکه اگر حکم بر علیه محیط زیست صادر شده بود به راحتی اجرا می شد.

به خاطر کاهش آلودگی رودخانه هراز و همچنین جلوگیری از تجاوز آتی معدن کاوان و پشتیبانی از مسئولین دلسوز اداره محیط زیست شهرستان آمل، خواستار اجرای حکم قضایی در مورد معدن فوق می باشیم.

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "رودخانه هراز را دریابید"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :