4 شهریور 1394

نشست  پاکسازی کوه دماوند

رضا طاهری

در تاریخ 3 شهریور 1394 در قرارگاه فدراسیون در منطقه پلور، نشستی برای پاکسازی زباله های پناهگاهای اطراف قله دماوند با حضور رضا زارعی، ریس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور برگزار شد.

در این نشست نمایندگانی از فدراسیون، اداره محیط زیست آمل، هیات کوهنوردی آمل، انجمن دوستداران دماوندکوه و انجمن کوهنوردان ایران - نمایندگی آمل، حضور داشتند.

امین معین از فدراسیون ابراز امیدواری کرد که با فرهنگسازی روزی فرابرسد که دیگر نیازی به پاکسازی نباشد.

رضا زارعی از اهمیت دماوند کوه و حفظ آن صحبت کرد واعلان نمود که عده ای از کوهنوردان فکر می کنند زباله باید توسط افراد دیگر جمع آوری شود. سال گذشته پس از جمع آوری زباله توسط کوهنوردان بعد ازمدت یک ماه حجم زباله ها دوبرابر شد! از ابتدا دماوند را به غلط جزء سرمایۀ منطقه حساب کردند.از طرفی جلوی معدن کاوی گرفته شد ولی زباله ها وارد معادن می شود. ایشان از ساخت خانه کوه به مساحت دویست متر توسط  فدراسیون در منطقه ناندل در آینده خبر داد. وی از چرای بی رویه دام در منطقه هم انتفاد کرد.

مهدی مسچی از انجمن کوهنوردان آمل و انجمن دوستداران دماوندکوه از زارعی درخواست کرد که فدراسیون نظرات خود را در مورد معضلات کوه دماوند و حفاظت از آن رسانه ای نماید.

علی اسماعیلی از انجمن کوهنوردان آمل و از اعضای انجمن دوستداران دماوندکوه خواستار آموزش دانش آموزان در زمینه حفظ محیط زیست در مدارس شد.

معین در زمینه کار فرهنگی در زمینه حفظ محیط زیست در مدارس از وجود طرح هایی خبر داد که در دست اقدام است. همچنین اعلام نمود کلاس مبانی محیط زیست کوهستان برای مربیان کوهنوردی برگزار می شود.

محمد یوسفی از هیات کوهنوردی آمل خواستار اطلاع رسانی در زمینه پاکسازی پناهگاه ها و تشکیل کمیته ای در این زمینه شد. وی داشتن امکانات مالی برای پاکسازی و سنگ چین کردن مسیر برای صعود به قله دماوند را ضروری دانست.

دکتر حسن قلیچ نیا عضو هیات علمی انجمن دوستداران دماوندکوه  و از هیت کوهنوردی آمل، از وجود سی و دو گونه گیاهی نادر در کوه دماوند خبر داد و مطرح کرد که این گونه ها در هیچ جای دنیا وجود ندارد و این گیاهان تا منفی 45 درجه در مقابل سرما مقاوم هستند ولی توسط کوهنوردان در حال نابودی هستند. ایشان خواهان ظرفیت سنجی حضور کوهنوردان در دماوند شدند.

امین معین هم خواستار بازنگری مسیرهای صعود شد، اعلان نمود که مسیرهای صعود باید بسته شود.

محمد حسن بطحایی مسئول انجمن کوهنوردان ایران - نمایندگی آمل، از عدم صعود سراسری به قله صحبت کرد و خواستار آن شد که پاکسازی با هماهنگی هم، در یک روز انجام شود و مسیرهای صعود با نصب تابلو مشخص شوند.

رضا طاهری از انجمن دوستداران دماوندکوه از فعالیت های شانزده ساله پاکسازی پناهگاه دماوند توسط هیات کوهنوردی آمل صحبت کرد و اعلان نمود  بعد از یک هفته پاکسازی، دوباره زباله ها در اطراف پناهگاه به وفور دیده می شد. وی خواستار حل ریشه ای این مسئله شد.

وحید رضاییان معاون اداره محیط زیست شهرستان آمل در مورد دفن زباله در معدن رینه ابراز نگرانی کرد و از عدم هماهنگی این مورد با اداره محیط زیست آمل خبر داد. با توافق جمع، دوم و سوم مهرماه برای پاکسازی پناهگاها تعین شد.

در پایان توسط وحید رضاییان و رضا طاهری در موارد زیر مطالبی به اطلاع جمع رسانده شد. احداث شش کیلومتر جاده غیرقانونی توسط دهیار ناندل و نماینده دامداران درضلع شمالی دماوند کوه، برپایی بیش از سی عدد چادر توسط یک شرکت گردشگری تهران در منطقه تخت فریدون برای اجاره به کوهنوردان خارجی، عدم اجرای تخریب تاسیساتی که حکم تخریب آن ها از یک سال پیش صادر شده است، چگونگی بستن معادن اطراف کوه دماوند از ارتفاع 2200 متر به بالا و گاها برداشت غیرمجاز دوباره از آن ها.

رضا زارعی ضمن اطلاع داشتن از موارد ذکر شده همکاری خود را برای حل این معضلات اعلان نمود.

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "نشست پاکسازی کوه دماوند"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "نشست پاکسازی کوه دماوند"
دهیار ناندل 1394/08/23
آیا هر مسعولی بدون اثبات می تواند خراب کاری های دگران را به شخص دیگری نسبت دهد خلافی در بیش از 30 سال جتوتر انجام گرفته پاسخش را اکنون من مسعول وقت باید بدهم/؟ این بدور از انصاف میباشد
zinat.darzi@yahoo.com 1394/07/17
خدا قوت من قبلا هم نظرم رو بارها اعلام كرده ام وقتي تلاش شما و ngo هاي ديگر تاثير گذار خواهد بود كه مسئولان دولتي رو بيشتر در گير اين مسائل بكنيد اگر به همين منوال پيش برويم جاي بانيان دولتي محيط زيست و مردم عوض خواهد شد در همه زمينه هاي زيست محيطي در جوامع ديگر دولت هم پاي مردم و چه بسا جلوتر از نهادهاي مردمي حركت مي كند ولي در كشور ما اين ngoها هستند كه go ها را به حركت در مي آورند أرزو دارم كه اين تلاش هاي با ارزش شما بيشتراز قبل مثمر ثمر باشد