7 مهر 1394

سه عامل تخریب کوه‌ها

همزمان با روز جهانی کوه‌های پاک (۲۶سپتامبر برابر با ۴مهر) مدیر گروه دیده بان کوهستان وضعیت کوه‌های کشور را نگران‌کننده توصیف کرد و به همشهری گفت که چرای بی‌رویه دام، عملیات عمرانی بدون ارزیابی زیست‌محیطی و گردشگری ناپایدار ۳عامل اصلی تخریب محیط ‌های کوهستانی کشور است که متاسفانه اغلب کوه‌های کشور را تهدید می‌کند.

عباس محمدی ضمن انتقاد از بی‌توجهی به محیط‌ های کوهستانی خاطرنشان کرد: آن چه امروز بیش از هر عامل دیگری به تخریب کوه‌ها دامن زده چرای بی‌رویه دام است به‌ طوری که اکنون کمتر محیط کوهستانی در کشور یافت می‌شود که از تخریب‌های ناشی از چرای دام در امان مانده باشد.

به گفته وی، تخریب پوشش گیاهی کوهستان و فرسایش خاک ناشی از چرای دام به اندازه‌ای است که در اغلب محیط‌ های کوهستانی که تا 10سال پیش پوشیده از گیاه بود فقط خاک لخت باقی مانده است؛ برای نمونه منطقه آذربایجان شرقی و شمال غرب ایران که تا یک دهه پیش از بهترین پوشش گیاهی برخوردار بود اکنون به برهوت تبدیل شده است.

محمدی به تخریب پوشش گیاهی کوه دماوند هم اشاره کرد و گفت که متاسفانه به ‌رغم آن که چرای دام از مهر تا اردیبهشت ممنوع است در نبود نظارت و ناتوانی سازمان جنگل‌ها و سازمان حفاظت محیط‌زیست در بهمن‌ماه گذشته در منطقه لاسم در شرق نیز در کوه‌های چین کلاغ در شمال غرب دماوند گله در حال چرا بود در حالی‌ که در زمستان گیاهی برای چرا وجود ندارد. بخش جالب ماجرا این جاست که در این ‌باره حتی نامه‌ای به سازمان محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها نوشته شد اما به آن پاسخی داده نشد.

مدیر گروه دیده بان کوهستان از فعالیت‌های عمرانی نظیر راهسازی‌، معدنکاوی، خطوط انتقال نیرو و ساخت وساز که اغلب بدون ارزیابی زیست‌محیطی واقعی و تحت عنوان توسعه صورت می‌گیرد به‌ عنوان دومین عامل تهدید‌کننده کوه‌ها نام برد و افزود: با آن که کوه‌ها مهم‌ترین حوضه‌های آبخیز هستند اما در این محیط‌ها عملیات عمرانی بی‌توجه به حفظ مبانی آبخیزها انجام می‌شود.

برای نمونه در منطقه دنا برای عبور و انتقال لوله گاز، در مواردی 40 تا 100عرض کوه را شکافتند تا خط لوله عبور کند؛ این در حالی است که برای عبور لوله به مسیری حدود 3متر نیاز بود. در واقع پیمانکاران تعمد دارند حجم کار را اضافه کنند، این رویه‌ای است که باب شده و هیچ اهرم بازدارنده‌ای هم برای توقف آن وجود ندارد.

محمدی گردشگری ناپایدار و ورزش‌های کوهنوردی، اسکی به ‌ویژه ورزش جدید «‌آفرود» ‌را که اخیرا در کشور باب شده از دیگر عوامل تهدید‌کننده کوه‌ها ذکر کرد و گفت که چندی است که ورزش آفرود در ایران باب شده و بر اساس آن با خودروهایی که به وسایل خاص مجهز شده‌اند در محیط‌ های کوهستانی از توچال تا دشت لوت تاخت‌وتاز می‌کنند.

این در حالی است که تخریب و فرسایش خاک ناشی از این تاخت‌وتازها به ‌حدی است که خاک را تبدیل به پودر می‌کند و چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

حسین عبیری گلپایگانی، فعال محیط‌زیست از زاویه دیگری به مسئله پرداخت و گفت با آن که 26سپتامبر (4مهر) از طرف فدراسیون جهانی کوهنوردی با هدف حفاظت از محیط‌های کوهستانی روز «جهانی کوه‌های پاک» نامگذاری شده است و طی چند سال گذشته فعالان محیط‌زیست درباره کوهستان و پاکسازی محیط‌های کوهستانی زیاد صحبت کرده‌اند اما باز هم شاهد انبوه زباله در کوهستان‌های کشور هستیم. وی درباره اهمیت کوه‌ها خاطرنشان کرد: حدود 90درصد آب شرب جهان از کوهستان‌ها سرچشمه می‌گیرد که این آب‌ها به‌ صورت منابع زیرزمینی و از طریق چشمه‌ها و قنوات و چاه برداشت می‌شود یا از طریق رودخانه‌ها و نهرها جاری شده به دشت‌ها سرازیر می‌شوند یا پشت سدها ذخیره شده و در طول سال به مرور برای شرب یا کشاورزی استفاده می‌شود. عبیری در بخشی از گفته‌های خود به دیگر ارزش‌های محیط‌های کوهستانی اشاره کرد و افزود: کوه‌ها مکانی برای پرورش جسم و روح است و به همین دلیل ورزش‌هایی چون کوهنوردی، رزمی و مقاومتی و نیز اغلب اردوهای ورزشی و نظامی در مناطق کوهستانی برگزار می‌شود؛ ضمن آن که شماری از مکان‌های مقدس و زیارتی و آثار باستانی نیز در کوهستان‌ها واقع شده‌اند. بنابراین ضروری است مسئولان با تمهیدات قانونی سازوکاری برای حفاظت از این محیط‌ ها فراهم کنند تا کوه‌های کشور بیش از این آسیب نبیند.

منبع مطلب

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "سه عامل تخریب کوه‌ها"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "سه عامل تخریب کوه‌ها"
دوستی 1395/10/28
تنها راه حفظ دماوند از شر آسیب های خواسته یا ناخواسته عمل به موارد ذیل است ولاغیر.
تخریب تمامی جاده های احداث شده در دامان دماوند.
تخریب کلیه تاسیسات از رفاهی و ورزشی گرفته تا دولتی و نظامی و ... و بازگردان کردن منطقه بروز اول .
ممنوع کردن ورود هرگونه وسایل نقلیه و چهارپایان سنگین
حسین 1394/07/11
با تشکر از مطالب مفیدتون.بله این سه عامل مهمترین عوامل تخریب به شمار میان.البته باید آتش سوزی و قطع درختان را هم اضافه کرد با کمال تأسف....