دما

کمترین دمای هوا در ارتفاعات کوه دماوند در زمستان تا 50 درجه زير صفر و در تابستان تا يكی دو درجه زير صفر پايين می آيد و بیشترین دما بسته به شرايط هوا می تواند تا چند ده درجه بالای صفر برسد.

در روستاها و مناطق پايين دست نيز زمستان های 15 درجۀ سانتی گراد زیر صفر و شب های تابستانی با 10 درجۀ سانتی گراد، اتفاقی عادی است.


بارش

بارش سالانه در نزدیک کوه دماوند درماه های بهمن تا فروردین به بیشترین مقدار خود می رسد که حدود 90 تا 100 میلی متر در ماه است و در ارتفاعات (2000 تا 3000 متر) به صورت برف می باشد. میانگین بارندگی در کوه ارتفاعات دماوند ۱۴۰۰ میلی‌متر در سال است و بارش در ارتفاعات معمولا به صورت برف می باشد.

در بهار و تابستان توده های برفی در اثر تابش آفتاب به صورت هرم های نوک تیز دیده می شود که به کله قندهای یخی شبیه است.

کله قندهای یخی در ارتفاعات کوه دماوند

باد

بیشترین سرعت باد در کوه دماوند، در نواحی نزدیک قله می باشد که در فصل زمستان است و میانگین آن دست کم به 10 متر در ثانیه می رسد. ولی در تابستان به حدود 5 تا 6 متر در ثانیه کاهش می یابد. باد در بیشتر طول سال از سمت جنوب و غرب می وزد.

طوفان های پی درپی در ارتفاعات بالاتر (از حدود 4000 متر به بالا)، سبب جابجایی برف می شود؛ البته بیشتر در جناح برجستۀ شرقی کوه. سرعت طوفان به راحتی از 150 كيلومتر در ساعت می گذرد. سرعت باد حتی در كوهپايه های دماوند گاه به هفتاد كيلومتر در ساعت می رسد. 

در کل می توان منطقۀ آب و هوایی کوه دماوند به 4 حوزۀ سراشیبی و 2 حوزۀ درۀ کناری دسته بندی کرد که عبارتند از:

1-  در حوزۀ قله، (بالای 5000 متر) هوای نامساعد و تحریک کننده ای حاکم می باشد که در فصل زمستان تا 50 درجۀ سانتی گراد زیر صفر نیز احساس می شود. در این حوزه تشکیل کلاه سدی1 نیز بیشتر رخ می دهد. در تابستان سرعت باد کمتر است ولی در ماه های خرداد و تیر طوفان همراه با هوای سرد را می توان انتظار داشت. بارندگی در این حوزه، حدود 500 میلی متر در سال می باشد.

2-  در حوزۀ دوم (ارتفاع 4000 تا 5000 متر) وزش باد شدیدتر از حوزۀ قله است. جابجایی برف در این ارتفاع  و در قسمت شمال شرقی حجم قابل توجهی به خود می گیرد.

3-  در سومین حوزه (ارتفاع بین 4000 تا 3000 متر) تابش خورشید و انرژی ناشی از آن به عنوان ویژگی متفاوت با حوزه های دیگر به حساب می آید. سرعت باد در این حوزه کاهش چشمگیری می یابد که ناشی از اصطکاک باد با تودۀ کوه در سمت غرب است.

4- در ارتفاع 3000 تا 2400 متر کاهش سرعت باد ادامۀ دارد. مه در این منطقه بیشتر به چشم می خورد. شب ها هوا سرد، و  روزها  وزش باد ضعیف به همراه تابش خورشید، هوا را گرم تر می کند.

5- حوزۀ پنجم، درۀ مرکزی نام دارد که یخبندان شدید با پوشش برف 30- درجۀ سانتی گراد را به ویژه در ژرفای دره ممکن می کند. بادهای دره ای در روز و در بعد از ظهر با هوای مرطوب ترکیب می شود و  بخش های بالایی دره را در بر می گیرد که منجر به افزایش رطوبت زیاد و طوفان های محلی می شود. زمستان سرد و تابستان گرم دارد. نوسان دما در طول روز نیز بالاست.

6-  حوزۀ ششم حوزۀ دره های کناری است که خطر یخبندان شدید کاهش می یابد که در مناطق مختلف آن، تابش خورشید دارای اختلاف زیادی است. 

تعداد روزهای بارانی کوه دماوند که به شکل رگبار و رعد و برق باشد، به ندرت از 10 روز بیشتر  می شود که مربوط به ماه های خرداد تا شهریور است. سرعت باد در تابستان کمتر از زمستان است و همچنین در تابستان خطر ابر نشسته بر قله نیز کمتر است. 

در کل می توان گفت در کوه دماوند، زمستان دارای برف فراوان و توفان و تابستان خشک و سرعت باد کم می باشد. برعکس قله، جناح های پایین کوه، دارای زمستان سرد و تابستان گرم است. 

پدیدۀ کلاه سدی (ابر قله) در کوه دماوند - عکس از حمید یعقوبی

1- پدیدۀ کلاه سدی (ابر قله) در پیرامون قله، پدیده ای خاص است، به طوری که در ارتفاع بین 5000 تا 6000 متر، توده ای از ابر شبیه به بشقاب یا فرم عدسی  تشکیل می شود. این ابرها در اثر سرعت بسیار زیاد باد، صعود به قله را غیر ممکن و یا بسیار مشکل می کند. پ ن

 

پیش بینی وضعیت آب و هوای کوه دماوند

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "آب و هوا"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "آب و هوا"
مهران 1397/04/30
بسیار مفید بود
پيمان 1395/10/18
بسيار عالي...
محمد 1395/09/15
خیلی عالی برای کوهنوردی به اطلاعاتم افزوده شد
صخره (کرمانشاه) 1395/06/18
سپاسگزار از اطلاعات شما که گاهی همین اطلاعات منجی جان کوهنوردانی میشود که گام در راه سعود به قله با شکوه و زیبای دماوند پا میگزارند.
محمدرضا 1395/01/29
خیلی خوب هم به اطلاعات عمومیم اضافه شد و هم برای تحقیق که من باید به مدرسه می بردم به دردم خرد
ghasemi 1394/06/02
vry good
بهار 1394/02/21
عالی بود
مرتضی 1392/11/22
درود بر شما
علی 1392/10/09
خوب بود
sajjad 1392/01/14
بسیار عالی