اگر با یک خط شمالی - جنوبی، کوه دماوند را به دو نیم تقسیم کنیم، مناطق مسکونی بیشتر در قسمت شرقی دیده می شود تا در قسمت غربی. دره های کناری و در عمق قرار گرفتۀ هراز، با تعدادی آب روهای صدمه دیده و دشت و زمین های کوهستانی، این امکان را فراهم می کند تا سکونتگاه های دائمی بیشتر در این مکان ها ایجاد شوند. در کنار این شرایط، آب فراوان نیز در این منطقه وجود دارد. قسمت غربی شامل دشت وسیعی است با شیبی یکنواخت و دارای پوشش گیاهی مناسب برای چرای دام ها که دامداران در تابستان گله های خود را به این منطقه می آورند.

آبادی های پیرامون کوه دماوند

رینه

شهر رِینه (Reineh) یا رینه (Rineh) در90 کیلومتری شهر تهران، در دامنۀ جنوب شرقی کوه دماوند و در میانگین ارتفاع 2040 متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر بین 35 درجه و 52 دقیقه تا 35 درجه و 54 دقیقۀ عرض شمالی و 52 درجه و 7 دقیقه تا 52 درجه و 11 دقیقۀ طول شرقی قرار گرفته است.

رینه از سال ها پیش به نقطۀ صعود به کوه دماوند مشهور بوده و بر دامنۀ مسطحی قرار گرفته است. از بافت قدیمی آن تقریبا چیزی باقی نمانده است. این شهر نزدیک ترین شهر به کوه دماوند است و پس از آن به ترتیب شهرهای پلور، دماوند و فیروزکوه قرار دارند.

مسجد جامع، امامزاده های محمد طاهر، یحیی و حمزه بن موسی بن جعفر، از بناهای مذهبی رینه است. قلعۀ لوندر در رینه نیز از کهن ترین مکان های باستانی این منطقه به شمار می رود.

آبگرم

آبگرم روستایی است که بیشتر، گردشگران به سوی آن هجوم می آورند و در دره ای با چشمه های آب گرم قرار گرفته است. این ده در آخر هفته مملو از گردشگران است و بسیار شلوغ می شود. در این روستا حدود 1000 خانه وجود دارد.

از بناهای معروف این روستا حمام شاه عباسی است. روستای آبگرم شاید توریستی ترین روستای این منطقه باشد که این موقعیت را مدیون چشمۀ آب گرم لاریجان است. در این روستا تعداد فراوانی حمام آب گرم وجود دارد که جمعیت فراوانی را در فصل های مختلف به سمت خود جلب می کند. این روستا شامل یک خیابان اصلی است که در هر دو سمت آن تعداد زیادی مغازه، برای رفع نیازهای گردشگران وجود دارد.

ناندال 

ناندال یا ناندَل، روستای مسکونی بزرگی است که در دامنۀ شمالی دماوند جای گرفته است. در این روستا حدود 300 خانه وجود دارد. روستای ناندال توسط یک جاده، از طریق رزان به حاجی دلا و میانده متصل است و به دلیل موقعیت زیبای آن که خانه ها بر قله ای شیب دار در کنار هم قرار گرفته اند، در تابستان مورد توجه جهانگردان می باشد.

حاجی دلا

روستای حاجی دلا، ییلاق اهالی آمل به شمار می رود. در حدود 50 خانوار جمعیت دارد ولی در زمستان چند خانوار بیشتر در آن ساکن نیستند. این روستا با دارا بودن دو آرامگاه مربوط به شیخ شاه ابودین و سلطان احمد، مرکز زیارت زائران زیادی است. این بناها ساختمانی گرد با نوک تیز، سقفی با هرم 8 ضلعی و دارای تزئین های داخلی سبز رنگ هستند.

روستای حاجی دلا

روستاها و آبادی های دیگری که در کوهپایه های دماوند واقع شده اند عبارتند از : رزان (رزن)، میانده، کُرف، فیره، تینه، مون، ملار، گرنا، گزانه، امیر آباد و آرینه.

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "شهرها و روستاها"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "شهرها و روستاها"
یک ایرانی 1395/06/15
آقا یا خانم آملی!!!!!!!!!!!! قله دماوند رو همین آملی ها در حال نابود کردنش هستند!!!!! رودخانه هراز رو همین آملی ها در حال نابود کردنش هستند!!!!! جنگل های آمل رو همین آملی ها در حال نابود کردنش هستند!!!!! باز هم بگم !!!!! لطفا.......
آملی 1395/06/15
جمع کنید این بساط رو دوستدار دماوند!!!!! تمام فکر و ذکرتون اینه این قله رو از کهن شهر آمل جدا و به اسم روستای بزرگ تهران بزنبن جمعش کنید. ابن قله مال سرزمین آمارد بود هست و خواهد ماند اون موقعی که آمل مهد علم و فرهنگ و پهلوان پرور بود کل تهران روستایی بیش نبود تمام مناطقی که تو معرفی شهر و روستای اطراف دماوند داری اسم میبری ناندل حاجی دلا پلور رینه جز کهن شهر آمل یعنی جز ییلاقات لاریجان آمله بعد فقط شما میاین میگین حاجی دلا فقط جز آمله ببینید آقای دماوندی اصالت و ریشه خود شهر دماوند هم برمیگرده به مازندران ( سرزمین آرش فریدون و مازیار) خطه پهلوان خیز چه در جنگ و چه در ورزش اگه پرچم ایران تو ورزش بالاست به خاطر غیرت شیر بچه های مازنیه میدونی چرا چون از تبار آرش و فریدون ضحاک کش و مازیاریم شما با جداشدن شهرتون که قبلا یکی از روستاهای بالا لاریجان آمل بود از مازندران ریشه خودتونو از دست دادین حالا پی قله دماوند میگردین زهی خیال باطل تا بوده از هزاران سال پیش شاعران بزرگ ایرانی این قله رو مال آمل میدونستن و خواهند دانست ... شهر کوچک دماوند فقط از اسم قله دماوند بهره میبره ،، از آن خوانند آرش را کمان گیر که از امل به مرو انداخت یک تیر
دوستدار دماوند 1395/01/31
لطفا احساسی و از روی تعصب واکنش نشون ندید. این همه ادعا برای چه؟!؟!؟! برای دماوند چه کرده اید ؟!؟!؟! اگر ادعا میکنید که مال شماست، پس چرا دلسوز نیستید و واقعا کاری برای دماوندی که در حال نابود شدنه نمی کنید؟!؟!؟! پس لطفا ...
دیار آرش 1395/01/20
آقای دماوندی محض اطلاع شما قله اسطوره ای دماوند مربوط به کهن شهر آمله این شما دماوندیها هستین که میخواین خودتونو به این قله که به تاریخ کهن شهر آمل و مازندران وابستست بچسبونید که فقط یه راه براتون مونده که اونم از بین بردن تاریخ و شاهنامه فردوسی از آن خوانند آرش را کمان گیر که از آمل به مرو انداخت یک تیر
دماوندی 1393/03/12
آقای علی نوایی اگر بالای سایت رو با دقت ببینید، در صفحه «موقعیت و حریم» پاسخ پرسش شما به طور کامل دیده میشه. در ضمن دماوند برای ایران و نماد ملی ایران هست، نه متعلق به مازندرانه و نه متعلق به تهران. محض اطلاع، همین آقایان مازندرانی که مثلا و ظاهرا نگران دماوند هستند و دائم میگن دماوند مال مازندرانه و ...، فقط به خاطر منافع شخصی خودشونه؛ یک نمونه اون، برداشت چندین و چند تن در روز از معادن مختلف همین کوه توسط همین آقایان مازندرانیه. لطفا تعصب نداشته باشید. اگر واقعا دلسوز دماوند هستید، از همشهریان خودتون که مثلا مواظب دماوند هستند شروع کنید.
علی نوایی 1393/03/12
آقا من یه پرسش دارم ازتون؟ چرا تو هیچ کدوم از نوشته هاتون اشاره ای نکردید به این که این قله و روستاهاش در بخش لاریجان شهرستان آمل-استان مازندران قرار دارد؟؟؟ خیلی سخته این چند تا کلمه رو بنویسید یا میخاید این مکان هارو هم به اسم استان تهران مصادره کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟